wtorek, 29 marca 2016

"Psychologia relacji" - Mateusz Grzesiak uczy poprawnej komunikacjiZastanawialiście się kiedyś, skąd się biorą kłótnie i nieporozumienia? Dlaczego nieustannie sprzeczacie się z partnerem i nie możecie się dogadać? Na te wszystkie pytania i wiele innych odpowiada Mateusz Grzesiak, ucząc nas poprawnej komunikacji – nie tylko w związkach, ale również z rodziną czy dziećmi.
Psychologia relacji powinna być (moim zdaniem) jednym ze szkolnych przedmiotów. To przerażające, jak bardzo nie umiemy ze sobą rozmawiać i jak często wzajemnie się ranimy, chociaż mamy jak najlepsze intencje. Autor uświadamia nam istnienie wielu mechanizmów, które sterują naszym  zachowaniem, tłumaczy jak rozmawiać, uczy szacunku do drugiego człowieka i przede wszystkim wyjaśnia jak żyć w zgodzie z samym sobą. Trudno jest mi napisać o tej książce więcej, jednak mogę Wam zagwarantować, że po tej lekturze zrozumiecie swoje błędy i zaczniecie inaczej rozmawiać.


Seksu uniknąć się nie da, nie wspominając nawet o tym, czy ktokolwiek by tego chciał. A jednak, niestety, niektórzy by chcieli. Chciałyby religie, których wyznawcy zmierzają do kontroli prokreacji ludzkiej i nazywają kobiety uprawiające seks przed ślubem grzesznicami.(…) Chcieliby rodzice, którzy uwierzyli w ideę seksu brzydkiego i złego. Chciałyby kultury oparte na patriarchacie, które ponad wszystko boją się wyzwolonych i znających swoją moc kobiet. Chciałyby szkoły, które nie rozumieją, że bez edukacji seksualnej nastolatki będą zachodzić w ciążę, bo nie starczy im wiedzy albo odwagi, by nałożyć chłopakowi prezerwatywę. Chcieliby ci wszyscy, którzy seksu nie rozumieją albo się go boją. (…) boimy się tego, czego nie możemy kontrolować.


Psychologia relacji przyda się nie tylko osobom będącym w związkach, ale również rodzicom, którzy chcą dawać dzieciom dobry przykład i uczyć je prawidłowej komunikacji. Słowa mają wielką moc i duży wpływ na dzieci i ich rozwój.


Pamiętaj: to, jaki jesteś jako dziecko dla swoich rodziców, jest przykładem dla Twoich dzieci, jak mają wyglądać Wasze relacje za jakiś czas. Jeśli więc w wieku czterdziestu lat traktujesz matkę jak przyjaciółkę to Twoje dziesięcioletnie dziecko uczy się, jak ma Ciebie traktować za trzydzieści lat, gdy będzie w Twoim wieku. 


W książce zabrakło mi trochę większej przejrzystości. Chociaż jest ona podzielona na rozdziały i podrozdziały, lepiej czytałoby mi się, gdyby najistotniejsze słowa i zagadnienia były podkreślone. Wtedy również łatwiej wraca się do fragmentu, który nas najbardziej interesuje.
Tej książki nie można przeczytać w jeden wieczór. Nad nią trzeba spokojnie usiąść, przemyśleć pewne rzeczy, dać do przeczytania partnerowi czy rodzicom, porobić ćwiczenia, przeanalizować siebie i swoją rodzinę. Powoli trzeba też zmieniać swój sposób komunikowania się. Jedną z największych zalet tej książki jest właśnie podrozdział mówiący o tym, jak powinniśmy rozmawiać, by zostać dobrze zrozumianym i nie tworzyć bezsensownych konfliktów.

Autor – Mateusz Grzesiak
Tytuł – Psychologia relacji, czyli jak budować świadome związki z partnerem, dziećmi i rodzicami
Ocena – 4+/6
Wydawnictwo – Sensus

1 komentarz:

  1. Fajny artykuł ale pobierz sobie program antyplagiatowy ze strony www.antyplagiat.net bo widziałem w sieci że ktoś kopiuje twoje teksty.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty