czwartek, 10 marca 2016

"Siła głosu, jak mówić, by ludzie chcieli słuchać" - Katarzyna Pietroń uczy poprawnej wymowy
Głos, to narzędzie, dzięki któremu komunikujemy się ze światem. Używamy go codziennie i właśnie dlatego powinniśmy wiedzieć jak to robić prawidłowo. Co jednak sprawia, że jednych osób lubimy słuchać, a inne nas drażnią bądź zwyczajnie nudzą? Powodów jest zbyt wiele, by je wszystkie wymienić! Na szczęście Siła głosu autorstwa Katarzyny Pietroń rozwiewa wszelkie wątpliwości i uczy jak mówić, by ludzie chcieli słuchać!Książka zasługuje na same ciepłe słowa, bo ma nie tylko mnóstwo przydatnej wiedzy, ale również wiele przykładów i cennych ćwiczeń. Autorka cierpliwie i prostym językiem opowiada o wszystkim, co związane z poprawną wymową. Tłumaczy, jak oddychać, mówić, ćwiczyć, a nawet dbać o higienę głosu, unikając niektórych pokarmów czy napojów.

Dużą zaletą jest przejrzystość książki i to, że autorka nie koncentruje się tylko na  dykcji, artykulacji  czy tempie mówienia. Opowiada bowiem wiele o emocjach, mimice, ekspresji, higienie głosu i wielu innych zagadnieniach, które wpływają na jakość naszej wypowiedzi i sprawiają, że inni chcą nas słuchać. Autorka daje nam również szereg ćwiczeń, które możemy (a nawet powinniśmy) robić jak najczęściej - w tym parę "na rozgrzewkę" od razu po przebudzeniu. Te ćwiczenia, to między innymi ziewanie i rozciąganie się, więc jestem pewna, że każdy wykona je z przyjemnością! Część z ćwiczeń możemy robić nawet podczas spaceru, czy jazdy samochodem - ćwicząc oddech przełomowy czy dykcję.

Czytając Siłę głosu czułam, że autorka naprawdę kocha to, co robi i doskonale wie, o czym  mówi... To, w jaki sposób się wypowiadamy: szybko czy wolno, akcentując lub nie, robiąc pauzy w wypowiedzi lub mówiąc jednym ciągiem, itp. wpływa na to, jak odbierają nas inni! Czytelnik, który czuje się niepewnie i uważa, że powinien popracować nad swoim głosem, na pewno znajdzie w tej książce odpowiedzi na swoje pytania i wiele rad oraz ćwiczeń.

Książka jest swoistym vademecum o naszym głosie i zawiera również parę rad od logopedów, głównie o poprawnej wymowie.

Do książki dołączona jest również płyta CD, która zawiera sporo ciekawych ćwiczeń. Ja sama wykonywałam je podczas jazdy samochodem i dzięki temu znacznie szybciej mijał mi czas spędzony w korkach… Nie trudno się domyślić, że inni kierowcy patrzyli na mnie jak na wariatkę, ale kto by się tym przejmował?

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu One Press (Grupa Wydawnicza Helion) :)

·         Autor – Katarzyna Pietroń
·         Tytuł – Siła głosu. Jak mówić, by ludzie chcieli słuchać
·         Wydawnictwo – One Press (Grupa Wydawnicza Helion)
·         Rok wydania – 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty