poniedziałek, 9 maja 2016

Jedz mądrze, uważnie i zdrowo - "Diet coaching" - Urszula Mijakoska

Od dawien dawna mówi się, że "jesteś tym, co jesz" i im więcej czytałam, tym bardziej zgadzałam się z tym stwierdzeniem. Diet coaching uczy nas bowiem, jak zdrowo i mądrze się odżywiać i co zrobić, by dobrze czuć się w swoim ciele, a jedzenie zmienić w przyjemność.


Książka ma ciekawą formę, gdyż jest podobna do warsztatu z zakresu diet coachingu. Autorka stopniowo i cierpliwie tłumaczy, kim jest diet coach i jak go w sobie odkryć, radzi co robić, gdy mamy przez cały czas ochotę na słodycze, tłumaczy jak jedzenie i jego jakość wpływają na nasz organizm, proponuje ćwiczenia, pozwalające na wyrobienie w sobie zdrowych nawyków żywieniowych, omawia diety, uczy zrzucać zbędne kilogramy, budzi pewność siebie i zapewnia, że błądzić jest rzeczą ludzką... 

Książka zawiera bardzo wiele przydatnych i ciekawych informacji. Moją uwagę przykuł fragment o uważnym i wolniejszym jedzeniu oraz jego wpływie na to, jak wiele jemy i czy sprawia nam to przyjemność. Żyjemy w czasach ciągłego biegu - często jemy nie zdając sobie sprawy ze smaku potrawy - zależy nam tylko na zaspokojeniu głodu! Gdybyśmy jedli wolniej, wąchali jedzenie, spokojnie przeżuwali pokarm, to nie tylko sprawiałoby nam to większą przyjemność, ale również szybciej byśmy poczuli sytość! To chyba pierwsza metoda,  którą należy zastosować, by pozbyć się paru zbędnych kilogramów - zwracać uwagę nie tylko na to, co jemy, ale również jak często i jak szybko.

W szarych ramkach znajdziemy wskazówki i rzeczy najistotniejsze, na które trzeba zwrócić uwagę. Przed każdym rozdziałem mamy wypunktowane to, czego możemy się w nim dowiedzieć. Autorka daje nam też wiele ćwiczeń i zmusza do refleksji nad własnym sposobem odżywiania. Opowiada również o motywacji do zmiany, istocie wsparcia rodziny i przyjaciół, uczy jeść zdrowo i prowokuje do myślenia. Urszula Mijakoska przypomina, że kondycja naszego ciała, waga i sposób żywienia w dużej mierze zależą od psychiki i motywacji. Cieszę się zatem, że nie skupiono się tutaj wyłącznie na żywieniowym aspekcie, ale wzięto pod uwagę również to, co ma wpływ na nasz tryb życia.

Poza tym, że książka jest przydatna dla sportowców i osób pragnących się odchudzić, jest po prostu ciekawa. Nie jestem sportowcem i nie mam z czego chudnąć, ale przeczytałam ją z prawdziwą przyjemnością. Ogrom informacji, lekki styl autorki i duża przejrzystość tekstu to atuty, dzięki którym każdy znajdzie w tej książce coś interesującego. Na końcu książki są też podane przepisy, które na pewno przydadzą się tym, którzy marzą o szczupłej sylwetce.


Wydawnictwo - Samo Sedno
Autor -  Urszula Mijakoska
Ocena - 6/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty