sobota, 12 sierpnia 2017

" Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy" - Marta Galewska Kustra i szalona muchaPokochałam Martę Galewską-Kustrę za książki o Puciu, które są dla mnie obowiązkowym prezentem dla każdego małego dziecka. Muchę Fefe kocham nieco mniej, ale również bardzo cenię za kreatywność i poczucie humoru. Jej wakacyjna przygoda wyjątkowo mi się podoba, gdyż jest po prostu… śmieszna! A przy tym mucha na lotnisku spotyka mojego ukochanego Pucia!
Tym razem mucha Fefe nie skupia się na poprawnej artykulacji głosek, ale za to zmusza do myślenia i uczy opowiadać! Marta, u której mieszka mucha wyjeżdża bowiem na wakacje, a Fefe czuje się zaproszona do wspólnej przygody. Nasza mała przyjaciółka interpretuje jednak rzeczywistość nieco odmiennie niż wszyscy i to też jest okazją do dyskusji. Ilustracje genialnej Joanny Kłos cieszą oko nawet dorosłego i świetnie uzupełniają dowcipną fabułę. Na kartkach można dostrzec również białe kółka z podpowiedzią, jak tym razem można interpretować sytuację lub co oznaczają obco brzmiące słowa (np. w języku hiszpańskim).

Wakacyjne przygody muchy Fefe prowokują do dyskusji, pokazują sposoby spędzania czasu na wakacjach i uczą opowiadania i interpretacji. Można również przewidywać, co się wkrótce wydarzy i omawiać pokrętną logikę Fefe. Dużą zaletą jest również nieco większy niż wcześniej format książki (jest większa niż A4!), dzięki czemu jeszcze przyjemniej się ją przegląda i łatwiej czyta dzieciom, które zaczynają swoją przygodę z literami.

Świetnym pomysłem jest historyjka obrazkowa na końcu książki, która przedstawia całą przeczytaną przygodę i pozwala dziecku nie tylko na przypomnienie akcji, ale również na dorysowanie kolejnych paru slajdów. Przygody muchy Fefe nigdy bowiem nie mają końca i tylko od naszej wyobraźni zależy to, co tym razem będzie przeżywać nasza mała, przemądrzała mucha.

OKIEM LOGOPEDY:
Przygody muchy Fefe są głęboko przemyślanym narzędziem, które gwarantuje świetną zabawę i dają duże pole do popisu. Większość z opisywanych sytuacji daje bowiem wielką przestrzeń do kształtowania dalszej części opowieści i uczy dzieci formułowania zdań złożonych. Razem z muchą przećwiczymy myślenie przyczynowo-skutkowe, wyobraźnię, spostrzegawczość i umiejętność dyskusji. Wbrew pozorom te proste zadania mające na celu opisanie fabuły są czasem dla dzieci dużym wyzwaniem.


Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia!

  • Tytuł: Z muchą świat zwierzamy i opowiadamy
  • Autor: Marta Galewska – Kustra
  • Ilustracje: Joanna Kłos
  • Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
  • Seria: Uczę się (opowiadać)
  • Rok wydania: 2017
  • Liczba stron: 32

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty