czwartek, 22 października 2015

"Rok w lesie" - Emilia Dziubak prezentuje malowniczy świat przyrody i uczy spostrzegawczości


 
Wyobraźcie sobie, że stoicie na środku lasu… Przed Wami, przechadzają się łosie, obok kumkają żaby, a nad głową fruwają sikorki. Zachwyceni nie ruszacie się z miejsca i obserwujecie, jak w ciągu całego roku las zmienia swoje oblicze. Niedźwiedź zapada w sen zimowy, wiewiórki szykują zapasy orzechów, a bażanty przechadzają się dumnie po śniegu. Takie całoroczne zwiedzanie lasu – bez obawy o kleszcze czy komary – oferuje nam Emilia Dziubak.

Największym atutem książki jest to, że uczy jak funkcjonuje świat przyrody. Dzięki tej książce dzieci dowiedzą się, które zwierzęta zapadają w sen zimowy, gdzie mieszkają, jak spędzają czas, co jedzą, a nawet o czym marzą (na przykład biedny łoś oczekujący, aż wyrośnie mu poroże). Szczerze powiedziawszy jestem zaskoczona, że w książce praktycznie pozbawionej tekstu (znajdziemy tutaj bowiem jedynie opis niektórych zwierząt i to wyłącznie na pierwszych stronach), jest zawarta tak duża wiedza przyrodnicza! Dzieci będą zatem nie tylko ćwiczyć spostrzegawczość, ale też lepiej zrozumieją leśny świat.

Książkę należy również pochwalić za piękne obrazki! Sama z przyjemnością przyglądałam się poszczególnym zwierzętom. Dzięki temu, że zadbano tutaj o najdrobniejsze szczegóły, możemy rozpoznać wiele gatunków zwierząt. Ryba nie jest zwyczajną rybą, tylko płotką. Wśród ptaków znajdziemy kuropatwę, bażanta, wróbla, sikorkę, srokę, gawrona, żurawia, kaczkę krzyżówkę, gołębia grzywacza, dzięcioła dużego i jeszcze parę innych. Z Emilii Dziubak byłby dumny niejeden ornitolog (za dokładność w odwzorowaniu ptactwa) czy przyrodnik (między innymi za pamięć o tym, kto zajmuje jakie miejsce w łańcuchu troficznym, kiedy i jak się rozmnaża, co robi zimą itp.).

Rok w lesie był dla mnie bardzo dużym, pozytywnym zaskoczeniem… Spodziewałam się zwykłej książki, w której będą widoczne zmiany pór roku i zwierzęta. Dostałam znacznie więcej! Postanowiłam Wam to zilustrować na przykładzie jednego małego fragmentu książki, ale za to bogatego w szczegóły. Każdy z kwadracików reprezentuje jeden z miesięcy! Z tego malutkiego kawałka ilustracji dowiemy się, czym się żywią mrówki (widać nawet mszyce i sok, który wytwarzają, będący pokarmem mrówek), jak się rozmnażają (kolejne fazy rozwoju!) i kiedy śpią lub pracują… 

(obrazki od lewej do prawej, po kolei każdy rząd. Jeden obrazek = jeden miesiąc)Mrówki są jedynie jednym z dziesiątek przykładów! Możemy również zauważyć, jak żaba składa skrzek, a na następnym obrazku pływają już kijanki, z których później wyrastają małe żabki. Prawda, że genialne? Dodatkowo na podstawie tej niepozornej książki dla dzieci można sobie przypomnieć łańcuchy pokarmowe (chociaż oczywiście nie ma żadnych scen przemocy). Autorka zaznacza „kto kogo goni” – wiewiórka szuka orzechów, niedźwiedź łowi ryby, a lis patrzy tęsknie na bażanta. Z ilustracji bez problemu można wywnioskować kto z kim się przyjaźni, a z kim rywalizuje.

W książce spotkamy nie tylko wiele gatunków zwierząt (w tym borsuka, zaskrońca, kowala bezskrzydłego, żurawia, rysia, łosia, żubra i parę innych rzadko spotykanych gatunków), ale również sympatycznego leśniczego, który stoi na straży porządku w lesie. Karmi zwierzęta, wiesza karmniki i budki lęgowe dla ptaków, a nawet tłumaczy dzieciom, że nie wolno śmiecić.


Przyznam szczerze, że przeglądanie tej książki sprawia mi bardzo dużą przyjemność. Za każdym razem, kiedy oglądam ją ze swoją podopieczną, dostrzegam coś nowego! Warto również zauważyć, że każdy może ją nieco inaczej zinterpretować i na co innego zwrócić uwagę. Jestem pewna, że dzieci ją pokochają i będą godzinami bawić się w „a gdzie jest…” i słuchać kolejnych historii o życiu zwierząt.  Jestem pewna, że książka zagwarantuje miłą zabawę, a przy tym rozwinie spostrzegawczość, pamięć, umiejętność wyciągania wniosków i szukania zależności.


Książkę zatem polecam z całego serca! Będzie ona wspaniałą przygodą zarówno dla najmłodszych dzieci (nawet poniżej 2 roku życia!) jak i dla tych nieco starszych. Dawno nie widziałam tak wartościowej i szczegółowo wykonanej książki... Emilia Dziubak włożyła w nią mnóstwo serca i pracy - jestem pod wielkim wrażeniem!

W tej serii ukazała się również książka Rok w mieście - szukajcie informacji na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia -  http://www.nk.com.pl 

·         Autor: Emilia Dziubak
·         Tytuł Oryginału: Rok w lesie
·         Seria: Rok w…
·         Gatunek: książka dla dzieci
·         Język Oryginału: Polski
·         Liczba Stron: 28
·         Rok Wydania: 2015
·         Numer Wydania: I
·         Wydawca: Wydawnictwo Nasza Księgarnia
·         Oprawa: Twarda
·         Miejsce Wydania: Warszawa
·         Ocena:  6/6


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty