poniedziałek, 8 maja 2017

"Winnica", czyli logiczna gra od Wydawnictwa GRANNA dla każdego, bez względu na wiek!Zawsze marzyłam o tym, żeby samodzielnie zrobić wino... Teraz mogę to marzenie spełnić, wcielając się w plantatora winogron i pomagając w zbiorach, poprzez budowanie odpowiednich dróg, pozwalających zebrać jak najwięcej pysznych winogron. Muszę przy tym zrobić wszystko, by moje wino było najlepsze, co będzie wymagać ode mnie sporo wysiłku i myślenia! 
Gra jest oparta na prostych zasadach, chociaż kiedy czytamy instrukcje, to wydają się bardziej skomplikowane. Wszystko jednak rozjaśnia się w sekundę, kiedy tylko zaczniemy grać. Każdy z graczy (a może być ich nawet dwunastu!) dostaje kartkę z winnicami i zamkami. Następnie każdy jednocześnie buduje na niej ścieżki. Losujemy winnicę (oznaczone są literami) i po kolei odkrywamy karty z drogami, które musimy zbudować tak, żeby do danej winnicy dotarła jak największa ilość pysznych owoców.


Prawda, że proste? Runda kończy się, kiedy zostaną odkryte cztery złote karty z drogami. Po tym czasie liczymy, ile winogron udało nam się zebrać. Od tego momentu zaczynają się schody, gdyż teraz musimy w każdej następnej winnicy mieć większe zbiory. W przeciwnym razie zupełnie się nie liczą (wpisujemy zero!) i pod koniec gry dostajemy punkty karne. Już na samym początku trzeba zatem wszystko dobrze zaplanować​ - najlepiej tak, aby winnice były ze sobą połączone... To tylko pozornie jest łatwe do wykonania, gdyż tak naprawdę trudno jest dostać taką drogę, jakiej akurat potrzebujemy, więc drogi są często zupełnie pokręcone. Jako przykład pokazuję naszą rozgrywkę już po wszystkim. 

Trzeba również pamiętać o premii, jakie dają nam zamki, jeżeli połączymy je z winogronami. Pod koniec gry podliczamy, ile winogron czerwonych jest połączonych z czerwonym zamkiem i za każde winogrono, dostajemy jeden dodatkowy punkt. To samo dotyczy jasnego zamku i zielonych winogron.

W tej grze liczy się zarówno logiczne myślenie, koncentracja jak i odrobina szczęścia. Czasem bowiem całą rozgrywkę czekamy na tę jedną, wymarzoną drogę, która nam połączy wszystkie zbiory lub doprowadzi do zamku, a nie zawsze nam się to udaje. Jedno jest pewne - tu nie można się nudzić i czas mija błyskawicznie. Dzięki temu, że jednocześnie może grać tak wielu graczy, gra sprawdzi się na imprezach i wyjazdach. Chociaż pudełko jest duże, to w środku znajdziemy tylko karty i bloczek z winnicami, więc taki zestaw spokojnie możemy wrzucić w woreczek i zabrać ze sobą na wakacje. Nietrudno się domyślić, że im więcej graczy, tym weselej. Każdy bowiem chce stworzyć najpyszniejsze wino, którego jakość określa liczba punktów po zakończeniu gry. 


Karty estetyczne i porządnie wykonane, bloczek z winnicami ładny i wygodny, ale pudełko zupełnie bez sensu takie duże. W zasadach gry nie zostało również wyraźnie określone, czy wolno budować jednocześnie​ dwie drogi na jednym kwadracie i mieliśmy wątpliwości. Moim zdaniem jak już wybudujemy np. drogę nr 6, to nie możemy później w tym samym miejscu dorysować 5 czy innej drogi. Niektórzy gracze mieli jednak inne zdanie i tworzyli "skrzyżowania", więc warto przed rozgrywką umówić się, jak budujemy.

Winnica sprawi przyjemność zarówno młodszym jak i starszym graczom, więc jest dosyć uniwersalna. Im więcej razy w nią graliśmy, tym bardziej nam się podobała, ze względu na to, że każdy miał już wyrobioną własną taktykę. To wspaniale, że powstają takie gry, które wymagają od gracza umiejętności planowania i taktycznego myślenia. Dzisiejszym zabieganym dzieciom bardzo brakuje koncentracji uwagi, a dzięki Winnicy doskonale ją wyćwiczą. Polecam zatem gorąco i dla młodszych i dla starszych graczy. 

Za grę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Granna! 


  • Nazwa Gry: Winnica
  • Wydawnictwo: Granna 
  • Liczba graczy: 1 - 12
  • Czas rozgrywki: 15 - 20 minut 
  • Wiek graczy: 10+ 
  • Ocena: 5+/6 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty