niedziela, 21 lipca 2019

"Mutyzm wybiórczy - skuteczne metody terapii" - Maria Bystrzanowska i Ewelina Bystrzanowska i praktyczna wiedza o mutyzmie wybiórczym


Ta recenzja pisała się długo, bo wiele emocji i wiedzy krążyło mi po głowie i nie było łatwo uformować te myśli w jedną, spójną całość. Zacznę od tego, że Maria Bystrzanowska jest dla mnie ogromnym autorytetem. Po wcześniejszej książce i bardzo refleksyjnym szkoleniu z założenia miałam duże wymagania i mogę ze spokojnym sumieniem powiedzieć, że zostały one spełnione.





Chociaż w tytule mamy napisane, że są to skuteczne metody terapii, to dostaniemy tutaj znacznie więcej. Przede wszystkim mnóstwo wiedzy o tym, czym jest mutyzm, jak go diagnozować i prowadzić terapię, jakie skutki może nieść niepodjęcie terapii, czy jakie szanse daje wczesne rozpoznanie MW. Dużo istotnych informacji o fobiach i zaburzeniach lękowych przekazuje nam również córka p. Marii – Ewelina Bystrzanowska, która jest psychologiem klinicznym i świetnie uzupełnia logopedyczną wiedzę o aspekty bardziej psychologiczne. Najważniejsza jest tu jednak praktyka, którą książka jest przesiąknięta, więc czyta się ją szybko i z wielką ciekawością, ale też refleksją w sercu.

Niezwykle wiele wnoszą tu historie rodziców, którzy opowiadają o swojej drodze z mutyzmem wybiórczym. Są one ważne przede wszystkim dlatego, że czytelnikowi łatwiej jest sobie wyobrazić uczucia towarzyszące całej rodzinie. Jestem neurologopedą, więc ten punkt widzenia był mi potrzebny, żeby z jeszcze większym zaangażowaniem i empatią podchodzić do swojej pracy. Zaskoczyło mnie to, jak wiele razy rodzice byli zbywani, a ich problem bagatelizowany. Szczerze mówiąc jestem tym głęboko przerażona i tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że wiedzę o mutyzmie trzeba koniecznie rozpowszechniać, niestety również wśród logopedów, psychologów i pedagogów, co (przynajmniej w ostatnim przypadku) mam szczęście robić.  
Historie rodziców i terapeutów nie są tu jedynymi historiami, które usłyszymy. Możemy też przeczytać wspomnienia osób, które same miały lub mają mutyzm wybiórczy i pamiętają, jak wiele je to kosztowało. Możemy się również przekonać o tym, że mutyzm „nie przechodzi” sam z siebie, a przynajmniej nie w każdym przypadku dziecko jest sobie w stanie poradzić z lękiem bez profesjonalnej terapii. Bardzo przejmująca jest tu również historia nastolatki, której mutyzm wybiórczy odebrał głos dopiero w wieku 10 lat, choć oczywiście objawy MW występowały wcześniej, jednak były bagatelizowane i uznawane za nieśmiałość.


Istotne jest dla mnie to, że książka jest napisana po POLSKU, a nie po NAUKOWOPRZEMĄDRZAŁEMU. Może moje słowa brzmią niepoważnie, może nawet komuś się nie spodobają, ale jestem zwolenniczką pisania wszystkiego jak najprostszym językiem, bez zbędnej naukowości. Dzięki temu mamy same korzyści – czytelnik mniej się męczy podczas czytania i książkę swobodnie może przeczytać również ktoś spoza środowiska logopedycznego. Po tę lekturę spokojnie mogą zatem sięgnąć rodzice, nauczyciele, lekarze, studenci i każdy, kto jest zainteresowany tematem.

Uważam, że tej książki nie można czytać nie przeczytawszy również wcześniejszej części, czyli Mutyzm wybiórczy – poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów. Te dwie pozycje doskonale się uzupełniają i dają szeroki obraz tego, czym jest mutyzm wybiórczy, jak go diagnozować i przede wszystkim jak wspierać dzieci i ich rodziców.


Mutyzm wybiórczy – skuteczne metody terapii to książka, która nie tylko rozwija wiedzę, ale również chwyta za serce i zmusza do refleksji nad tym, jak traktowane są przez nas dzieci. Wydawać by się mogło, że wcześniej mutyzm wybiórczy nie istniał i nagle zaczęły się dziać z dziećmi dziwne rzeczy, ale to nieprawda! Po prostu nasza wiedza była zbyt mała i wszelkie dziwne zachowania były zrzucane na karb chorobliwej nieśmiałości, bo przecież „ona tak już ma”. Wierzę gorąco, że świadomość polskich terapeutów, nauczycieli, lekarzy, ale również rodziców wzrasta i mutyzm wybiórczy przestaje być obcobrzmiącym słowem. Właśnie za to zwiększanie świadomości, za grupy wsparcia na Facebooku i za ogromne zaangażowanie dziękuję p. Marii Bystrzanowskiej.

Recenzja pierwszej części TUTAJ: http://nauka-to-tez-sztuka.blogspot.com/2017/10/mutyzm-wybiorczy-maria-bystrzanowska.html

Za książkę serdecznie dziękuję Oficynie Wydawniczej Impuls.

  •         Tytuł: Mutyzm wybiórczy – skuteczne metody terapii
  •          Autorzy: Maria Bystrzanowska, Ewelina Bystrzanowska (red.)
  •          Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
  •          Liczba stron: 162
  •          Ocena: 6!/6


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty