wtorek, 18 sierpnia 2015

"Uzależnienia behawioralne" - Magdalena Rowicka, czyli o tym, bez czego nie umiemy żyć!



Zastanawialiście się kiedyś nad tym, co steruje Waszym życiem? Co wpływa na to, że zachowujecie się w ten lub inny sposób? A kiedy kończy się przyzwyczajenie, a zaczyna uzależnienie? Na te wszystkie pytania odpowie Wam Magdalena Rowicka!




Przyznam szczerze, że wcześniej nie zastanawiałam się nad uzależnieniami behawioralnymi… Zwykle, gdy słyszy się to słowo, to myśli się o uzależnieniu od alkoholu, narkotyków czy papierosów, czyli substancji chemicznych, bez których organizm uzależnionego nie potrafi „normalnie” funkcjonować. Każdy z nas na pewno spotkał kiedyś osobę „rzucającą” palenie… Zwykle tacy ludzie są nerwowi i opryskliwi, ale tylko dlatego, że myślą tylko o tym, że mają niesamowitą ochotę zapalić. Ochotę, która jest często silniejsza od nich samych! 

Uzależnienia behawioralne to zupełnie inna bajka… Są to bowiem uzależnienia od pewnych zachowań – hazardu, opalania się, sportu, komputera (Internetu, gier, cyberseksu), a nawet pracy, czy (np. zdrowego) jedzenia! Właśnie dlatego często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy uzależnieni. Sama znam dziewczynę, która nie potrafiła wytrzymać bez wizyt w solarium… Ich słoneczna moc nie tylko opala, ale również poprawia nastrój. A moja znajoma ciągle twierdziła, że jest blada.  

Książka wzbudziła mnie do dość niecodziennej refleksji… Gdzie kończy się przyzwyczajenie, a zaczyna uzależnienie? Przecież (gdyby się głębiej zastanowić), można się uzależnić od wszystkiego! Nie tylko od telefonu, grania w gry czy opalania, ale również od chociażby malowania paznokci!

O książce mogę powiedzieć wiele, ale przede wszystkim to, że jest bardzo profesjonalnie napisana… Nie spotkamy się więc tutaj z lekkim językiem potocznym. Nie da się jednak ukryć, że zawarta tutaj wiedza powinna zainteresować każdego. Autorka podaje bowiem również sposoby walczenia z tego typu uzależnieniami. Tę publikację polecam jednak przede wszystkim pedagogom i psychologom – te grupy zawodowe są bowiem najbardziej zainteresowane uzależnieniami, a „naukowy” język, to dla nich codzienność.

Dodatkowo książka posiada bardzo bogatą bibliografię, co jest dla mnie niezmierną zaletą. Dzięki temu – jeżeli jesteśmy zainteresowani tematem – wiemy gdzie szukać większej ilości informacji. Duża część pozycji jest anglojęzyczna, co świadczy o dużym zaangażowaniu autorki – niektórych wiadomości nie znajdziemy w polskich opracowaniach!

Podsumowując – cieszę się, że ta książka wpadła w moje ręce! Moja wiedza na temat uzależnień, a zwłaszcza profilaktyki i terapii, znacznie się powiększyła… Jeżeli ktoś interesuje się tą tematyką, to powinien bezwzględnie sięgnąć po Uzależnienia behawioralne Magdaleny Rowickiej.

Za możliwość zrecenzowania książki serdecznie dziękuję portalowi Sztukater!



·         Autor: Magdalena Rowicka
·         Tytuł Oryginału: Uzależnienia behawioralne – profilaktyka i terapia
·         Gatunek: książka naukowa
·         Język Oryginału: Polski
·         Liczba Stron: 146
·         Rok Wydania: 2015
·         Numer Wydania: I
·         ISBN: 9788394080617
·         Wydawca: Fundacja Praesterno
·         Oprawa: Miękka
·         Miejsce Wydania: Warszawa
·         Ocena:  5/6

10 komentarzy:

  1. Super wpis, zachęciła mnie Pani do przeczytania, mam tylko pytanie...Czy jest możliwość kupić tą ksiażkę stacjonarnie?

    OdpowiedzUsuń
  2. Gorąco polecam Ośrodek Moje Życie (www.moje-zycie.eu). Leczyłem się w nim przez kilka miesięcy i w końcu wyszedłem na prostą. W końcu jestem zdrowy!

    OdpowiedzUsuń
  3. Moje Życie www.moje-zycie.eu - znacie ten Ośrodek? Mój brat jest uzależniony i zastanawiamy się nad terapią w tym miejscu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jakby nie było sam problem uzależnień jest znany od dawna i nie ma na co czekać jeśli jest w bliskim nam otoczeniu taki przypadek. Najczęściej spotykanym uzależnieniem u nas jest alkoholizm i można go w porę wyleczyć. Wystarczy udać się do ośrodka https://detoksfenix.pl/ gdzie odpowiednia przygotowana kadra pomoże nam z pewnością.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawie opisany temat. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Sam długo walczyłem z uzależnieniem i muszę przyznać, że bardzo pomocna okazała się dla mnie terapia.
    https://dezyderata.com/

    OdpowiedzUsuń
  7. Książkę z pewnością warto przeczytać. Oczywiście to nie wystarczy, bo najważniejsze jest aby znaleźć jakiś skuteczny i sprawdzony ośrodek terapii. Z opinii, które słyszałam wiem, że warto skorzystać z oferty Kryształowego Płomyka https://krysztalowyplomyk.pl/ . Znam osoby, które są bardzo zadowolone z pobytu u nich.

    OdpowiedzUsuń
  8. To jest co prawda bardzo istotny krok i ja także jeszcze muszę przyznać, że również dobrze wiedzieć gdzie najlepiej jest szukać pomocy. Myślę, że już same wizyty w https://melka-roszczyk.pl/ są oczywiście bardzo wskazane.

    OdpowiedzUsuń
  9. To prawda, uzależnienia behawioralne mogą być równie mocne i wpływać na nasze życie w nieoczekiwany sposób. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasze codzienne nawyki mogą nas kontrolować.
    ______________
    https://roka.info.pl/detoks/detoks-alkoholowy

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty