niedziela, 23 sierpnia 2015

Mateusz Grzesiak radzi - "TyMyśl" - Inaczej zrobią to za Ciebie!Co myślisz, kiedy spotykasz kogoś pierwszy raz? Na co zwracasz uwagę? Jakie wyciągasz wnioski? Twoje pierwsze spotkanie z czymś nowym zawsze skutkuje tym samym – Twoją interpretacją tego, co widzisz – nie zawsze zgodną z rzeczywistością! 

Książka opowiada przede wszystkim o tym, w jaki sposób interpretujemy rzeczywistość i jak wiele zależy od naszego nastawienia. Obserwując świat nadajemy wszystkiemu jakieś znaczenie i zabarwienie – czasem pozytywne, czasem negatywne. Autor uświadamia nam to podając mnóstwo przykładów, opowiadając historie, a czasem nawet po prostu żartując. 


Filtry, kotwice, sposoby funkcjonowania ludzkiego mózgu, mechanizmy społeczne - to wszystko (i wiele więcej!) z ironicznym uśmiechem na ustach wyjaśnia Mateusz Grzesiak. Uświadamia (podając mnóstwo przykładów, niejednokrotnie zabawnych, ale zawsze trafnych), jak środowisko, wychowanie, religia, kultura czy miejsce zamieszkania, wpływają na nasze postrzeganie świata. Prócz tego, o czym wspominam wyżej, autor opowiada również czym jest miłość, przyjaźń, jak na nas wpływają inni ludzie, czym się różni radość od entuzjazmu i o wielu, wielu innych sprawach, które bezpośrednio dotyczą nas wszystkich. Nie jestem w stanie ich wszystkich wymienić – to po prostu trzeba przeczytać! Moim zdaniem wiedza zawarta w tej książce może bowiem zmienić czytelnika i nauczyć go zupełnie nowego spojrzenia na świat.


Dodatkowo książka zawiera nie tylko przydatną i dającą do myślenia wiedzę, ale również jest przepełniona humorem!  Język, jakim posługuje się autor jest ironiczny, lekki i przede wszystkim zabawny. W związku z tym niebezpiecznie jest czytać tę książkę w autobusie – ja wielokrotnie głośno się śmiałam, z czego później musiałam się gęsto tłumaczyć rodzinie i czytać im całe fragmenty… Autor ma zaskakująco lekkie pióro i niesamowitą umiejętność mówienia w sposób łatwy i ciekawy o rzeczach dosyć trudnych. Jest to jednak dowodem na to, że doskonale rozumie i „czuje” to, o czym mówi. Albert Einstein kiedyś powiedział – „Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumieszi ja się z tym w zupełności zgadzam! Mateusz Grzesiak ma przy tym dla nas parę ważnych rad… W tym moją ulubioną:

Zadbaj o siebie. Możesz nie mieć urodzin – większość świata celebruje tylko, gdy ma powód. Należą do kategorii tych, którzy nie wiedza, że mogą się doskonale bawić absolutnie bez okazji. Z tym zresztą związane jest społeczne ryzyko – jak się śmiejesz za dużo, może podejść jakaś starsza matrona i krzyknąć: śmieje się, bo głupi! Ty, spolaryzowany na kiepskie sugestie i z włączonym detektorem pierdół, możesz śmiać się wtedy jeszcze bardziej. Właśnie dlatego, że nie wypada.


Książkę muszę pochwalić również za przejrzystość - wyraźny spis treści oraz pogrubienie najistotniejszych wyrazów - dzięki temu treść jest znacznie łatwiejsza w odbiorze i bez problemu można znaleźć to, co nas interesuje.

Polecam tę książkę każdemu - nie tylko pedagogom czy psychologom! Jeżeli chcecie trochę zmienić swoje życie albo po prostu zrozumieć sposób, w jaki myślimy i konstruujemy obraz świata – koniecznie przeczytajcie tę książkę! Wielu z Was na pewno zmotywuje do wstania z kanapy i wzięcia odpowiedzialności za własny los. Największym i najważniejszym przesłaniem książki (moim zdaniem) jest jednak znane powiedzenie Horacego – Carpe diem (chwytaj dzień), które zwraca nam uwagę na to, że to teraźniejszość jest ważna… Nauczmy się żyć chwilą, cieszyć z małych rzeczy i patrzeć ze zrozumieniem na drugiego człowieka! Wtedy będzie nam się żyć znacznie łatwiej! Mateusz Grzesiak daje nam również wiele ćwiczeń, które pomagają trochę zmienić nasze myślenie i podejście do życia. 

Każdy z nas może w Tymyśl zobaczyć trochę co innego… Zwracamy bowiem uwagę na to, co NAS dotyczy i NAS interesuje! Jestem jednak przekonana, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie i lepiej zrozumie otaczającą go rzeczywistość. Dodatkowo książka jest napisana lekko, ale jednocześnie mądrze i z dystansem.  Jest to zatem pozycja nie tylko dla pedagogów czy psychologów, a raczej dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć siebie i innych! Polecam z całego serca! 

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sensus!

Recenzja również na blogu: kto-czyta-nie-pyta.blog.pl oraz fb.com/ktoczytaniepyta ZAPRASZAM! :)

·         Autor: Mateusz Grzesiak
·         Tytuł Oryginału: TyMyśl. Inaczej zrobią to za Ciebie…
·         Gatunek: poradnik, książka psychologiczna
·         Język Oryginału: Polski
·         Liczba Stron: 154
·         Rok Wydania: 2009
·         Numer Wydania: 2
·         ISBN: 9788324664924
·         Wydawca: Wydawnictwo Helion
·         Oprawa: Miękka
·         Miejsce Wydania: Warszawa
·         Ocena:  6/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty