piątek, 25 listopada 2016

"Paradoks szympansa" - Steve Peters zmienia ludzkie myślenieZawsze mnie zastanawiało, w jaki sposób działa ludzki mózg i ile z naszych decyzji jest podjętych przez hormony... Bo zawsze wiedziałam, że nie na wszystko mamy wpływ. Okazuje się jednak, że możemy zapanować nad wewnętrznym szympansem i mieć większą kontrolę nad własnym zachowaniem.Bardzo się cieszę, że książkę napisał specjalista - psychiatra, który całe lata zagłębiał ten temat i doskonale wie, o czym pisze. Dzięki temu książka jest dla mnie wiarygodna. Chociaż jednak autor jest człowiekiem nauki, to pisze w pełni zrozumiałym językiem: lekko i z humorem, dzięki czemu książkę czyta się błyskawicznie i z przyjemnością. Dodatkowym atutem jest duża przejrzystość książki: najważniejsze informacje umieszczono w ramkach, a spis treści pozwala błyskawicznie odnaleźć to, co nas najbardziej interesuje.

Wiele rzeczy mnie tutaj zaskoczyło i wiem, że powinnam popracować nad swoim myśleniem. Sama świadomość, że w moim mózgu zachodzą takie a nie inne mechanizmy pozwala mi być spokojniejszą, zwłaszcza w stresujących sytuacjach. Wewnętrzny szympans kieruje się emocjami i to zwykle on pierwszy reaguje. To właśnie przez niego rodzą się bezsensowne kłótnie, bo zanim zdążymy ugryźć się w język, szympans już przez nas mówi... Profesor Steve Peters tłumaczy, w jaki sposób można to zmienić, poznając siebie i własne emocje oraz reakcje. Opisuje przy tym, który z obszarów mózgu jest za co odpowiedzialny, dzieląc je na Człowieka, Szympansa i Komputer, odpowiedzialny za przetwarzanie i analizowanie informacji.

Polecam tę książkę z całego serca i to dosłownie każdemu - dzięki niej dowiecie się sporo o sobie, a może nawet zmienicie swoje myślenie na niektóre tematy. Czasem warto spróbować myśleć racjonalnie, zanim zdążymy zareagować emocjonalnie obrażając bądź krzywdząc ludzi. Nasz wewnętrzny szympans jest bowiem strasznym egoistą. Na zachętę dodam, że ta książka była w Anglii bestsellerem!

·         Tytuł: Paradoks szympansa, przełomowy program zarządzania umysłem
·         Autor: Steve Peters
·         Wydawnictwo: Samo Sedno
·         Rok wydania: 2016
·         Liczba stron: 312
·         Ocena: 5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty