poniedziałek, 20 czerwca 2016

"Elementarz dla dzieci z dysleksją" - Agnieszka Łubkowska - ratunek dla dyslektyków

Coraz częściej diagnozowanym problemem jest dysleksja. Dzieci nie lubią czytać, nie chcą się uczyć, nie słyszą różnic między głoskami, mają problemy z koncentracją. Trudno powiedzieć z czego to wynika, jednak wiadomo jak można pomóc dzieciom z takimi trudnościami.

Elementarz dla dzieci z dysleksją jest pięknie wydaną i przemyślaną książką, która przyda się zarówno rodzicom jak i pedagogom/psychologom/terapeutom/logopedom. Wygodna i przejrzysta forma elementarza (wyraźna czcionka, czytelne obrazki) sprawia, że dziecku będzie łatwiej skoncentrować się na zadaniu, co jest szczególnie istotne dla dzieci z dysleksją. W tej pozycji nie ma chaosu i przypadków – wszystko jest uporządkowane i przemyślane. Dużym ułatwieniem są wskazówki dla rodziców, w których autorka tłumaczy do czego jest potrzebne dane ćwiczenie, jak je wykonać i na co zwrócić uwagę podczas pracy. Przypomina również między innymi o tym, że na końcu wyrazu głoski dźwięczne tracą dźwięczność. Ćwiczenia opierają się głównie na usprawnianiu słuchu fonemowego i prawidłowym rozpoznawaniu głosek w wyrazie. Dzieci mogą się zatem „osłuchać” z daną głoską i przyjrzeć jej zarówno w pojedynczych wyrazach jak i w tekście (np., wskazując palcem lub słomką).


Dużą zaletą książki są zawarte w niej teksty pełne humoru, ciepła i przyrodniczych ciekawostek. Jestem przekonana, że zaciekawią najmłodszych czytelników i przekonają ich, że warto czytać – zarówno dla przyjemności jak i dla wiedzy. Mamy więc tutaj do czynienia z połączenia przyjemnego z pożytecznym.Książka jest również wzbogacona o ćwiczenia wspomagające naukę czytania (np. jak kierować wzrok podczas lektury) oraz koncentrację. Dzięki temu elementarzowi dziecko pozna wszystkie głoski, rozpozna ich brzmienie w wyrazach, nauczy się czytać i dzielić wyrazy na sylaby (lub tworzyć je z sylab) i prawdopodobnie polubi czytanie.

Autorka sprawiła, że dzieci będą się jednocześnie uczyć i doskonale bawić! Jestem pod dużym wrażeniem tej niepozornej książki – jej przejrzystość i piękne obrazki Joanny Kłos sprawiają, że już samo przeglądanie jej sprawia przyjemność.

Za możliwość zrecenzowania tej pozycji dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia. 

Tytuł - Elementarz dla dzieci z dysleksją
Autor - Agnieszka Łubkowska
Rysunki - Joanna Kłos
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Ocena 6/6
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty