niedziela, 10 czerwca 2018

„Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci” – Anne Lene Johnsen, czyli jak stymulować dziecięcy mózg


Pamiętam ze swojego dzieciństwa wielką księgę zagadek i łamigłówek. Uwielbiałam ją! Były tam przeróżne zadania logiczne, ale też labirynty, krzyżówki i mnóstwo innych zadań… Często brałam ją sama z siebie i z ołówkiem w ręku kombinowałam… Podobnie wygląda Rusz głową , które przypomniało mi cudowne dzieciństwo.
 



Ta książka jest jednak stworzona na trochę innej zasadzie – jest znacznie bardziej uporządkowana, przemyślana, a także pełna wiedzy. Zanim wręczymy dziecku Rusz głową musimy samodzielnie ją przejrzeć, przeczytać i razem z maluchem przystąpić do rozwiązywania zadań. Książka jest skierowana do dzieci od 5 do 11 lat, więc nie wszystkie zadania będą odpowiednie dla pięciolatków. Dla nich rzeczy związane z liczeniem czy czytaniem mogą okazać się zbyt skomplikowane i mogą się szybko zniechęcić. Powinniśmy przejrzeć samodzielnie tę książkę również dlatego, że sami możemy się wiele nauczyć i zainspirować do dalszych działań.


Już spis treści jest dla nas świetnym przewodnikiem po tym, co znajdziemy w Rusz głową: zdolności związane z logicznym myśleniem, liczeniem, czytaniem, analizowaniem, komunikacją i oczywiście kreatywnością. Poza tym dowiemy się również o tym, jak przebiega rozwój mózgu i co może na niego wpływać (ruch, dieta, zabawki, środowisko itp.).

Rusz głową opowiada też o tym, jak DBAĆ o nasz mózg, między innymi poprzez aktywność fizyczną. Autorka zauważa też, że niektóre zachowania dziecka powinny nas zaniepokoić i sprowokować do wizyty w poradni psychologiczno – pedagogicznej. Ja do tej listy dodałabym jeszcze wybiórczość w jedzeniu, chodzenie na palcach, niechęć do niektórych materiałów (albo duża wrażliwość na wystające metki) i parę innych rzeczy, które mogą świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej lub problemy z napięciem mięśniowym. Niemniej jednak cieszę się, że autorka trochę uczula rodziców na „dziwne” zachowania u dzieci.

Książka jest pięknie wydana i przemyślana: twarda oprawa, ilustracje, wyraźne kolory i dość sztywne strony sprawiają, że będziemy mogli z niej długo korzystać. Polecam również pracę ołówkiem, dzięki czemu przyda się wszystkim naszym dzieciom. Świetny również jest sposób, w którym na kartkę możemy położyć folię (jak do dokumentów albo do laminowania) i rysować po niej mazakiem suchościeralnym. Wtedy książka się nie niszczy i może służyć dłużej, a także więcej niż raz. :)


Rusz głową jest świetną okazją do spędzenia czasu z własnym dzieckiem, a przy tym umożliwia jego rozwój. Dzięki temu możemy zachęcić dzieci do logicznego myślenia, a także oduczyć korzystania z szablonów i gotowych rozwiązań. W dzisiejszych czasach to nie wiedza, tylko właśnie umiejętność kreatywnego myślenia są w cenie i gwarantują dobrą pracę. Gorąco polecam tę książkę wszystkim rodzicom, również jako inspirację do tworzenia dzieciom wyzwań.



Za książkę gorąco dziękuję Wydawnictwu PWN!

  • Tytuł: Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci
  • Autor: Anne Lene Johnsen
  • Tłumaczenie: Justyna Czechowska
  • Wiek: 5 – 11
  • Liczba stron: 168
  • Ocena: 5/6



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty