wtorek, 21 lipca 2015

TO się w głowie nie mieści ile się można nauczyć z książki Piotra Nowickiego!Pamiętacie jeszcze te czasy, kiedy byliście dziećmi? Patyk pełnił wtedy funkcję miecza albo miotły, a z piasku i liści można było ugotować pyszną zupę... To były czasy, prawda?

Wspominam o tych przygodach z wyobraźnią z rozrzewnieniem, gdyż był to bardzo szczęśliwy czas w moim życiu! Wyobraźnia wymaga jednak ćwiczeń, dzięki którym dziecko będzie potrafiło myśleć twórczo i kreatywnie. Nie da się ukryć, że umiejętność myślenia abstrakcyjnego jest w dzisiejszym świecie niezwykle ważna! Tego bowiem nie zrobi za nas żadna maszyna - musimy sami potrafić wykorzystać nasze zdolności...
Książka To się w głowie nie mieści uczy dzieci właśnie takiego myślenia. Zadaniem wychowanka jest wyobrażenie sobie m.in. jak wyglądałby świat, gdyby nie wymyślono koła czy jak widzi myszka albo żyrafa i jakie możliwości daje im taki rozmiar ciała. Dodatkowo zadaniem małych marzycieli jest wyszukiwanie kształtów różnych zwierząt na przykład w popękanych płytach chodnikowych. Muszę przyznać, że zaproponowane ćwiczenia są naprawdę ciekawe i pozwalają nieco inaczej spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Jestem przekonana, że ta książka przyniesie wiele radości zarówno rodzicom jak i dzieciom, a przy tym obie strony nauczą się myśleć twórczo.

Dużym atutem książki jest również spis treści... Brzmi to może dziwnie, ale taka jest prawda! Spis treści opisuje bowiem funkcje, jakie pełni każde z ćwiczeń i w jaki sposób rozwija wychowanka.

Trzeba również wspomnieć o tym, że książka jest bardzo ładnie wydana! Nie dość, że w twardej oprawie, to jeszcze jest przepełniona pięknymi obrazkami Alicji Musiał! I choć ćwiczeń jest mało i są dość krótkie, to uważam książkę za bardzo wartościową pozycję wydawniczą, która gwarantuje nie tylko rozwój twórczego i abstrakcyjnego myślenia, ale również świetną zabawę! Zabrakło mi nieco zaplecza teoretycznego – jestem pedagogiem i uważam, że rodzice powinni (czytając wstęp książki) dowiedzieć się, dlaczego takie nieszablonowe myślenie może się przydać w życiu, nawet dorosłym!

16 ćwiczeń proponowanych przez Piotra Nowickiego jest przydatne nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych… Ta książka skłania do refleksji nad otaczającym nas światem, uczy twórczego myślenia, rozwija kreatywność i gwarantuje przy tym wspaniałą zabawę! Polecam każdemu– nie tylko rodzicom, ale również pedagogom i psychologom.

Dla zachęty dodaję obrazek :)Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki serdecznie dziękuję portalowi Sztukater!

Recenzja również na blogu Kto czyta - nie pyta - zapraszam!

·         Autor: Piotr Nowicki
·         Tytuł Oryginału: To się w głowie nie mieści. Podręcznik dla małych marzycieli.
·         Gatunek: poradnik, dla dzieci i młodzieży
·         Język Oryginału: Polski
·         Liczba Stron: 40
·         Rok Wydania: 2015
·         Numer Wydania: I
·         Wymiary: 200x270
·         ISBN: 978-83-7915-217-9
·         Wydawca: Wydawnictwo Skrzat
·         Oprawa: twarda
·         Miejsce Wydania: Kraków
·         Ocena:  6/6

1 komentarz:

  1. Post również tutaj - zapraszam na Kto czyta - nie pyta! :)

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty