poniedziałek, 21 września 2015

Krzysztof Szmidt - Trening kreatywności - podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowychŻyjemy w takich czasach, że wiedza i umiejętności stają się coraz mniej ważne, a coraz bardziej liczy się... Kreatywność!Dlaczego tak jest? Wiedzę znajdziemy w książce lub internecie, a nasze umiejętności coraz częściej są zastępowane precyzyjnymi (i znacznie bardziej wydajnymi niż człowiek) maszynami. Żeby zatem być atrakcyjną osobą na rynku pracy musimy się wyróżniać: osobowością, umiejętnością współpracy z innymi ludźmi oraz przede wszystkim kreatywnością... Nikt przecież nie chce prostych i oczywistych rozwiązań - wszyscy pragną wyjątkowości i innowacyjności, które gwarantują rozwój.
Jak wiecie - jestem pedagogiem i miałam przyjemność uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Pana Profesora Szmidta. Muszę Wam wyznać, że były to jedne z ciekawszych i weselszych zajęć, jakie miałam… Humor, który pamiętam z wykładów można również dostrzec w tej książce, co jest jedną z jej największych zalet.


Co jednak należy zrobić, aby nauczyć się być kreatywnym? Ćwiczyć i otworzyć się na absurdalne pomysły, co pozwala nam osiągnąć Krzysztof Szmidt! I chociaż Trening kreatywności zawiera bardzo wiele ćwiczeń do wykonywania w parach lub większych grupach, to może się przydać również wszystkim tym, którzy interesują się tematem twórczości, ale nie mają zamiaru prowadzić zajęć. Trening kreatywności polecam jednak przede wszystkim tym, którzy pracują z ludźmi – pedagogom, psychologom, trenerom, terapeutom czy nauczycielom. I choć książka zawiera zaplecze teoretyczne, to istotne są tutaj przede wszystkim ćwiczenia. Atutem książki jest również rozległa bibliografia umieszczona na ostatnich stronach. Dzięki niej możemy błyskawicznie znaleźć przydatne pozycje wydawnicze opisujące kreatywność.


Jednym z moich ulubionych ćwiczeń jest „dziwna nazwa”… W tym ćwiczeniu zastanawiamy się bowiem nad sensem niektórych wyrazów. Np. kredens, który przecież nie jest na kredę albo (przykład z książki) odchudzanie – powinno być odtłuszczanie, bo przecież nie chodzi o to, żeby się pozbyć chudości… Uwielbiam taką zabawę słowami! Okazuje się, że byłam kreatywna już jako dziecko, bo dopytywałam tatę, dlaczego mówi się „klatka” na wejście do bloku… Szkoda tylko, że niektórzy z nas tę dziecięcą kreatywność tracą!

Takich ciekawych ćwiczeń jest tutaj znacznie więcej… Niektóre naprawdę mnie zaskoczyły i zmusiły do myślenia! Najwięcej było jednak przy nich śmiechu – niektóre z nich można spokojnie wykonywać w grupie znajomych i pierwszorzędnie się przy tym bawić!

Ta książka jest wspaniała nie tylko ze względu na humor i promieniującą z każdej strony wiedzę, ale przede wszystkim ze względu na duże doświadczenie autora… Krzysztof Szmidt wzbogacił swoją książkę o liczne praktyczne uwagi. Część ćwiczeń jest bowiem jego autorstwa i została „przetestowana” na studentach. 

Przydatne są również fragmenty „archiwum”, które pojawiają się przy niektórych ćwiczeniach. Dzięki nim dowiadujemy się, co się działo podczas szkoleń czy treningów prowadzonych przez Krzysztofa Szmidta. Autor zwraca nam też uwagę na to, że podczas takich warsztatów nie zawsze wszystko musi iść po naszej myśli… Niektórzy (podobno zwłaszcza nauczyciele liceów, przede wszystkim Warszawskich i elitarnych) podchodzą bardzo sceptycznie do tego rodzaju ćwiczeń, które uważają za nieprzydatne wygłupy…
Trening kreatywności jest wyjątkowym podręcznikiem – napisanym lekko, ciekawie i z humorem. 
Wszystkie ćwiczenia proponowane przez Krzysztofa Szmidta są jednak nie tylko przyjemne do wykonania, ale również refleksyjne i przydatne! Zazdroszczę wszystkim tym grupom, które miały przyjemność brać udział w takich warsztatach! Twórcze myślenie jest bowiem niezwykle ważne w dzisiejszym świecie i może sprawić, że życie będzie znacznie przyjemniejsze i prostsze!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty