niedziela, 22 stycznia 2017

"Sherlock", czyli dynamiczna gra wymagająca logicznego myśleniaChcesz się wcielić w rolę Sherlocka Holmesa? Teraz masz taką możliwość! Uważaj, bo to zadanie naprawdę wymaga myślenia...
Chyba każdy słyszał o Sherlocku Holmesie i nawet jeśli nie czytał książek Sir Artura Conan Doyla, to i tak zapewne wie, że najważniejsza dla tego detektywa zawsze była dedukcja! Tak jest również w przypadku tej gry - naszym zadaniem jest odkryć mordercę, jednak zrobimy to tylko wtedy, kiedy uważnie przeprowadzimy śledztwo i dobrze wydedukujemy, kto jest winny.

Na pierwszy rzut oka gra wygląda niepozornie: karty z ilustrowanymi postaciami z powieści o Sherlocku Holmesie, a do tego notes. To jednak wystarczy, żeby grający zapomnieli o otaczającej ich rzeczywistości i w pełni oddali się emocjonującej rozgrywce.


Zasady gry są bardzo proste. Każdą z kart z postaciami zdobią również symbole, których ilość musimy zanotować na swoich kartkach. Robimy to, osłaniając się specjalnymi blokadami dołączonymi do gry, aby nikt nie mógł podejrzeć, jakie mamy karty. Jedna karta zostaje na środku, a pozostałe postacie są rozdane pomiędzy graczy. Znamy więc tylko liczbę symboli z własnych kart. Teraz każdy kolejno zadaje pytania przeciwnikom o ich symbole, np. „Ile masz czaszek?”. Gracze muszą odpowiedzieć szczerze. Na podstawie ich odpowiedzi i własnych kart gracz musi się domyślić, jaka karta została na środku stołu. Pozornie proste zadanie wymaga jednak logicznego myślenia! Czasem warto zaryzykować…


Podczas rozgrywki trzeba być w pełni skoncentrowanym i sumiennie notować postępy w śledztwie (wg uznania, trzeba wypracować swój własny sposób sporządzania notatek). Gracze wzajemnie się wypytują o to, jakie mają symbole i na tej podstawie (po kolei eliminując podejrzanych), typują przestępcę. Łatwo jest popełnić błąd, zwłaszcza gdy koniecznie chce się wygrać. Zwycięża oczywiście ten, kto pierwszy odkryje tożsamość zbrodniarza. Pokochałam tę grę nie tylko za nawiązanie do mojej ukochanej powieści, ale również za to, że budzi szare komórki do myślenia i gwarantuje świetną zabawę ze znajomymi. Doskonała rozrywka dla dorosłych i starszych dzieci.

Za grę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Granna!


 • Nazwa gry: Sherlock
 • Seria: Gra z pazurem
 • Wydawnictwo: Granna
 • Liczba graczy: 2-4
 • Wiek graczy: 10+
 • Czas rozgrywki: 15 minut 
 • Ocena: 5+/6

2 komentarze:

 1. Super, gra wydaje się być wciągając :) i choć na pierwszy rzut oka nie wygląda na trudną, to podejrzewam, że w rzeczywistości jest nieco inaczej. Na pewno jest to emocjonująca rozgrywka. Ja bardzo lubię gry, w których ćwiczy się logiczne myślenie i spostrzegawczość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest bardzo wciągająca! Wcale nie jest taka trudna, tylko w pierwszej rozgrywce, w której jeszcze nie do końca wiemy o co chodzi.

   Usuń

Popularne posty