poniedziałek, 16 stycznia 2017

"Tempo Junior", czyli zabawa i nauka dla najmłodszych

Znajdź jak najwięcej słów z danej kategorii! Uważaj, masz tylko 30 sekund! Świetna zabawa i mnóstwo śmiechu gwarantowane, bo w tę grę nie da się grać na poważnie...


Tempo Junior jest pięknie wydane i przemyślane tak, żeby jednocześnie sprawiać radość i rozwijać grających. Wymyślanie wyrazów sprzyja też kreatywności, zwłaszcza gdy wylosowana kategoria jest szeroka, np. na wsi, w ogrodzie, w szkole, a nawet... w kieszeni! Kategorie są różnorodne i pięknie ilustrowane, część z nich naprawdę zmusza do zastanowienia się nad pasującym wyrazem.

Poniżej zawartość pudełka, jeszcze przed rozłożeniem i wyjęciem części, do gry jest też oczywiście dołączona instrukcja. Plansza jest na tyle duża, że trudno ją było całą ująć na zdjęciu, więc pokazałam ją tylko fragmentami. Niżej jest złożona na 4 części. :

Na dużej planszy w miejscach oznaczonych krzyżykami stawiamy żetony liter. Gracz losuje jedną z kategorii (np. Ubrania) i w ciągu 30 sekund może wymyślać słowa do niej pasujące. Słowo może zaczynać się na dowolną literę do momentu, aż pionek gracza dotrze do żetonu z literą - wtedy już wyraz musi zaczynać się na literę narzuconą przez żeton. Jeżeli się uda - żeton trafia do gracza i gwarantuje mu punkty na koniec gry. Każdy z uczestników zabawy sam musi wyczuć, kiedy mija regulaminowe 30 sekund. Jeżeli przekroczy czas liczony przez klepsydrę, musi wrócić do miejsca, w którym był przed rozpoczęciem swojego ruchu (klepsydra jest zasłonięta i kontrolowana przez innego gracza). Dzieci zatem ćwiczą nie tylko słownictwo, ale też wyczucie czasu. 


Tempo Junior może być również przydatne przy terapii logopedycznej. Dzieci uwielbiają gry, jako przerywnik od ćwiczeń głosek i sylab, a akurat ta planszówka nie tylko sprawi przyjemność, ale też rozwinie dziecięce słownictwo. Nauczą się również kategoryzacji przedmiotów do różnych grup: ubrania, owoce, warzywa, zwierzęta, co wbrew pozorom bywa dla dzieci trudne.

Wielkim atutem jest też to, że trudność gry można dostosować do wieku graczy, nawet tych, które nie potrafią jeszcze czytać. W przypadku młodszych dzieci można, dla ułatwienia, zostawić klepsydrę na widoku. Można również zredukować liczbę żetonów z literami - istnieje tu pełna dowolność, dzięki czemu możemy łatwo dostosować grę do grających maluchów. Zaletą jest również fakt, że Tempo Junior będzie się rozwijać razem z dzieckiem/dziećmi - stopniowo możemy utrudniać rozgrywkę. Gra sprawdzi się też na dziecięcych imprezach, również dzięki temu, że może grać nawet 10 osób.

Gra jest również dostępna w wersji dla starszych, a nawet dorosłych graczy. Świetna na wszelkie spotkania towarzyskie, sama często gram w nią że znajomymi. O grze Tempo przeczytacie tutaj:

http://nauka-to-tez-sztuka.blogspot.com/2016/08/tempo-kreatywna-zabawna-i-rozwijajaca.html

Za grę dziękuję Wydawnictwu Granna!

  • Nazwa gry: Tempo Junior
  • Wydawnictwo: Granna
  • Ilustracje: Małgorzata Detner, Anna Gensler
  • Wiek graczy: 5-12
  • Liczba graczy: 2-10 
  • Ocena: 6/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty