Październik jest miesiącem świadomości mutyzmu selektywnego, więc najwyższa pora, żeby opowiedzieć Wam trochę o książce Mutyzm wybiórczy (to to samo co selektywny) od wydawnictwa Impuls.
Zobaczcie, jak wiele siedzi w naszych głowach... To właśnie od naszej kondycji psychicznej zależy to, w jaki sposób się zachowujemy. Czasem jakaś bariera "w środku" bardzo ogranicza nasze zachowanie i nie pozwala w pełni rozwinąć skrzydeł. Czasem tą barierą są kompleksy, ale czasem bagatelizowana nieśmiałość, niepewność siebie lub stres... Nasza psychika może sprawić, że zaczniemy się jąkać, zacinać, mówić zbyt szybko lub wolno, ale możemy też całkowicie przestać mówić w niektórych sytuacjach... Tak jest właśnie z mutyzmem wybiórczym.
Wyobraźcie sobie, że jesteście w szkole - otaczają Was dzieci, a Wy do żadnego z nich nie potraficie się odezwać... Podobnie jest w klasie - nauczyciel czegoś od Was wymaga, a Wy nic. Siedzicie cicho, cała klasa się na Was patrzy, a z Waszych gardeł nie wychodzi nawet najmniejszy dźwięk. Dlaczego? Bo nie potraficie go z siebie wydobyć! Opisana przeze mnie sytuacja jest tylko wstępem i jednym z rodzajów mutyzmu, spotykanym najczęściej: niemożność mówienia poza domem, zwłaszcza w szkole i innych miejscach, gdzie jest duża grupa osób. To samo zwykle dotyczy ludzi obcych, czyli rozmawiania z kimkolwiek spoza najbliższych. Czasem zdarza się jednak tak, że dziecko rozmawia na przykład wyłącznie z mamą...
Prawda jest taka, że ile dzieci z mutyzmem, tyle różnych rodzajów mutyzmu. Każdy z nich jest bowiem nasilony w różnym stopniu, różnych sytuacji dotyczy, ma swój własny przebieg i swoje przyczyny, a także współtowarzyszące mutyzmowi objawy np. wzmożone napięcie mięśniowe, cichy głos, tiki itp.
Jestem logopedą i miałam już okazję pracować z dziećmi z mutyzmem. Żałuję gorąco, że wcześniej nie miałam tej książki, gdyż bardzo wiele wyjaśnia, zarówno o przyczynach mutyzmu, jego przebiegu jak i sposobach terapii. Autorka dokładnie opisała też swoje badania odnośnie mutyzmu i współistniejących zaburzeń. Na wiele spraw otworzyła mi oczy, wiele nauczyła i pozwoliła lepiej zrozumieć mutyzm, jednocześnie poprawiając swoją pracę.
Pokochałam tę książkę od pierwszych stron z paru powodów. Przede wszystkim za to, że niesie ze sobą całe tony wiedzy na temat mutyzmu: czym jest, dlaczego się zdarza, jak z nim pracować, co się dzieje w głowie dziecka z mutyzmem itp. Poza tym jednak książka jest uporządkowana i przejrzysta, więc łatwo znajdziemy, to co nas teraz najbardziej interesuje. Wszystko to jest opisane prostym językiem, z którego można wyczuć wiedzę i zaangażowanie autorki w ten trudny temat. Czytanie ułatwia też to, że najistotniejsze słowa są pisane pogrubioną czcionką, a opisywane przypadki są poparte przykładami pacjentów, z którymi pracowała Maria Bystrzanowska. Znajdziemy też wiele wypowiedzi dzieci z mutyzmem, lub osób, które go kiedyś miały. Bardzo przejęłam się historią chłopca, który miał lekką postać mutyzmu wybiórczego (nie mówił wyłącznie w klasie, na korytarzu już świetnie się bawił z kolegami), ale ze względu na niezrozumienie ze strony nauczycieli i piętrzące się złe oceny, panicznie bał się szkoły, a później dostał depresji i już nie miał siły wychodzić z łóżka, aż do czasu wizyty u psychiatry i zleconych leków. Niestety, takich dzieci jest więcej i autorka świetnie o nich opowiada.
Okiem logopedy:
Wiem że na mój blog zaglądają zarówno logopedzi jak i rodzice. W końcu piszę tu również o grach, zabawkach i innych cudach... Mam zatem nadzieję, że do książki zajrzą również rodzice, nauczyciele, pedagodzy i oczywiście logopedzi. Mam nadzieję, że świadomość występowania mutyzmu wybiórczego wzrośnie i nie będziemy musieli już obserwować takich przypadków, w których dzieci kończą z depresją i niemal zupełnie zamykają się na świat zewnętrzny...
Bądźmy świadomi! Pomagajmy!
Za książkę i zaufanie dziękuję Wydawnictwu Impuls.
Pojawiła się też nowa książka dotycząca mutyzmu, tym razem skierowana bezpośrednio do specjalistów: Mutyzm wybiórczy w praktyce terapeutycznej, również od Wydawnictwa Impuls
- Tytuł: Mutyzm wybiórczy. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów
- Autor: Maria Bystrzanowska
- Wydawnictwo: Impuls
- Rok wydania: 2017
- Liczba stron: 140
- Ocena: 6/6
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz