sobota, 13 sierpnia 2016

"(NIE)GRZECZNI?" - Małgorzata Bajko i Monika Janiszewska uczą, jak zrozumieć dzieciBałam się tej książki. Poprosiłam o nią do recenzji, bo jako pedagog i logopeda lubię być na bieżąco z wiedzą na temat wychowania i rozwoju dziecka, ale obawiałam się, że dostanę do ręki kolejny nudny poradnik opowiadający o tym, co i jak robić, aby dziecko było „grzeczne”. Na szczęście (i ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu) dostałam bardzo przyjemną, mądrą i zabawną lekturę!(NIE)GRZECZNI? to książka napisana przez dwie autorki – Małgorzatę Bajko oraz Monikę Janiszewską. Obie są szczęśliwymi mamami, które mądrze i z miłością wychowują (a nie hodują!) dzieci. Grzeczność jest tutaj tematem przewodnim i możemy na niego spojrzeć pod paroma różnymi kątami – z perspektywy rodzica, dziecka oraz specjalisty (psychologa), który tłumaczy zaistniałą sytuację, analizuje emocje i zachowania.

Największym atutem książki jest jednak humor! Dzięki temu czyta się ją błyskawicznie i z uśmiechem na ustach. Dodatkowo ci, którzy mają już swoje dzieci (albo, tak jak ja, pracują z nimi), będą na pewno uśmiechać się jeszcze szerzej i ze zrozumieniem kiwać głową. Dzieci mają bowiem to do siebie, że są naturalne, szczere i nieprzewidywalne i choć zawsze chcą być „grzeczne”, nie zawsze rozumieją, co to właściwie oznacza. 


Nie myślcie jednak, że książka jest mało konkretna… Jest bardzo konkretna, daje proste i zrozumiałe rady. Już Einstein mówił, że „jeżeli nie potrafisz czegoś powiedzieć prostymi słowami, to znaczy, że tego nie rozumiesz” i miał  stuprocentową rację. Autorki na szczęście wiedzą, o czym mówią i rozumieją, jak funkcjonują dzieci. Opowiadają o rozwoju i jego fazach, skokach rozwojowych emocjach dziecka i trudnej do zrozumienia dla dorosłego psychice maluchów. Przecież to, że dziecko nam wmawia, że nas nie kocha, wcale tego nie oznacza, prawda? Autorki zadbały, aby książka była przejrzysta, zrozumiała i ułożona chronologicznie (według wieku dziecka, zaczynając od jego pierwszych dni), dzięki czemu łatwo jest znaleźć problem, który nas interesuje. Dodatkowo książka genialnie przygotowuje do rodzicielstwa, podaje wiele przykładów i lekko się czyta.

Ten poradnik jest skierowany do rodziców dzieci od 0 do 6 lat, ale moim zdaniem z przyjemnością przeczyta ją każdy rodzic. Można tutaj znaleźć typowe dziecięce zachowania z ich dokładnym wytłumaczeniem. 

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Helion.


  • Tytuł – (NIE)GRZECZNI?
  • Autorki – Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska
  • Wydawnictwo – Helion
  • Liczba stron – 244
  • Ocena 6/6
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty