czwartek, 13 października 2016

"Wierszyki Łamijęzyki 1" - Łukasz Jabłoński, Krzysztof Żywczak ćwiczą dykcjęPrzyznam Wam szczerze, że dawno się tak dobrze nie bawiłam przy recenzowaniu książki! Śmiałam się sama z siebie, dawałam do czytania rodzinie i znajomym, by śmiać się razem z nimi. Tak wiele radości przyniosły mi Wierszyki łamijęzyki, przy których można się nie tylko zdrowo uśmiać (w tym z własnej niekompetencji językowej), ale przede wszystkim poprawić dykcję.


 
Wierszyki łamijęzyki przydadzą się w terapii logopedycznej jako przyjemna rozgrzewka, ćwiczenie dykcji, przerywnik bądź sposób na współzawodnictwo - kto lepiej przeczyta wierszyk pełen trudnych grup spółgłoskowych? Brzmi prosto, ale wierszyki będą wyzwaniem nawet dla dorosłych - trzeba się czasem bardzo postarać i skoncentrować, żeby nie zaplątał nam się język na literkowych zakrętach.


Autorzy zadbali o to, żeby stworzyć różne poziomy trudności. Prostsze wierszyki mają niebieski tytuł i uśmiechniętą buzię na rogu strony, a te nieco trudniejsze mają tytuł w kolorze czerwonym, wzbogacony buzią w czapce absolwenta. Dodatkowo wierszyki są zwykle zabawne i czyta się je z prawdziwą przyjemnością. Szkoda jedynie, że nie są w żaden sposób uporządkowane, np. na podstawie głoski, która ma w wierszyku główną rolę. Byłoby to bardzo przydatne dla logopedów pod względem terapii wad wymowy.Dużym atutem książki jest zarówno twarda okładka jak i piękne, kolorowe i pełne humoru ilustracje. Młodsze dzieci chętnie pooglądają same obrazki, a starsi czytelnicy mogą próbować swoich sił w łamańcach językowych.


Dostępna jest również druga część tych wierszyków, chyba jeszcze trudniejsza niż pierwsza, ale o tym opowiem wkrótce...

Za te cudowne językowe łamańce dziękuję Wydawnictwu Dragon!


  • Tytuł - Wierszyki łamijęzyki 
  • Autorzy – Janusz Jabłoński, Krzysztof Żywczak 
  • Projekt i opracowanie graficzne - Mariusz Dyduch
  • Projekt okładki - Maciej Pieda
  • Rok wydania – 2015 
  • Liczba stron - 112
  • Ocena - 5+/6


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty