poniedziałek, 17 października 2016

"Podróże konika Kasztanka po Polsce. Bajka logopedyczna" - Sylwia Chmiel ćwiczy wymowę



My, logopedzi mamy przed sobą bardzo trudne zadanie - musimy stawać na głowie i wychodzić z siebie, żeby dzieci chciały ćwiczyć narządy artykulacyjne. Bo ile razy można "liczyć ząbki", czy "rysować kropki na podniebieniu"? Takie ćwiczenia szybko robią się nudne, a przecież trzeba znaleźć jakiś sposób na usprawnienie warg i oczywiście języka. Na szczęście z pomocą przychodzą bajki logopedyczne, które mają cały wachlarz zalet.


Przygody konika Kasztanka i jego przyjaciół mają milion pozytywów! W ciekawą fabułę wplecione są nie tylko ćwiczenia buzi i języka (uśmiechy, liczenie zębów, malowanie gwiazd na podniebieniu itp.), ale również onomatopeje, które dodatkowo angażują dziecko w akcję książki. Bajki są ciekawe, dosyć krótkie, więc dobre również dla najmłodszych dzieci, a przy tym często kończą się morałem. Wszystkie ćwiczenia, a także wyrazy dźwiękonaśladowcze są wyszczególnione w kolorowych ramkach.


Prócz ćwiczeń logopedycznych dzieci poznają również polskie zabytki najpiękniejszych miast, dzięki czemu zwiększa się ich wiedza o naszym kraju. Przeglądanie książki umilą również kolorowe ilustracje, przedstawiające bohaterów i zwiedzane przez nich zakątki Polski.

Trochę żałuję, że bajki nie są skategoryzowane ze względu na trudność ćwiczeń i głoskę, której wywołanie nam ułatwią. Fajnie by było również, gdyby (na przykład na wewnętrznej stronie okładki) była dodana mapa naszego kraju z zaznaczonymi miejscami, które zwiedzili bohaterowie tej książki. Tutaj skoncentrowano się jednak głównie na samych ćwiczeniach, więc taka bajka będzie świetną rozgrzewką przed każdymi zajęciami logopedycznymi. Tę książkę polecam jednak nie tylko logopedom, ale również nauczycielom przedszkolnym i po prostu rodzicom, którzy chcą zadbać o mowę swoich dzieci i dobrze się przy tym bawić. Zabawę można zacząć już z dziećmi dwuletnimi – czytać i razem się bawić, robiąc miny i sztuczki językiem.

Za tę cudowną bajkę logopedyczną z całego serca dziękuję Wydawnictwu Dragon! 

  •  Tytuł - Podróże konika Kasztanka po Polsce. Bajka logopedyczna
  • Autor - Sylwia Chmiel
  • Wydawnictwo – Dragon
  • Liczba stron – 128
  • Rok wydania - 2015
  • Ocena – 5+/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty