środa, 26 kwietnia 2017

"Akademia wzorowej wymowy S" - Danuta Klimkiewicz, Elżbieta Siennicka-Szadkowska

Praca logopedy bywa trudna ze względu na to, że ciągle trzeba wymyślać nowe ćwiczenia. na szczęście z pomocą przychodzi nam Akademia wzorowej wymowy, z logicznie ułożonymi ćwiczeniami do wywołania i utrwalenia głoski [s]. 
Wyraźnie widać, że książkę tworzyły osoby z doświadczeniem w pracy logopedy. Akademia jest przemyślana pod każdym względem. Zadbano tutaj o to, by ćwiczenia nie polegały jedynie na monotonnym powtarzaniu sylab. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym szybko się nudzą i zniechęcają, dlatego ćwiczenia są różnorodne - czasem trzeba coś połączyć, dorysować, podkreślić, a czasem rozwiązać zagadkę czy rebus. Świetne jest tutaj również to, że nie ma niepotrzebnego chaosu - wszystko jest przemyślane i nawet polecenia są napisane w taki sposób, żeby nawet dziecko nie miało problemu ze zrozumieniem. Ilustracje Aleksandry Kowal są dobrym uzupełnieniem, gdyż są jednoznaczne i dzieci nie mają problemu z rozszyfrowaniem, co przedstawia obrazek. 


Na samym początku zaprezentowano, jak powinna układać się buzia podczas artykulacji ćwiczonej głoski. Jest to dobrym przypomnieniem zarówno dla dziecka jak i dla rodzica, który chce pomóc dziecku w terapii. Do tego pamiętano tu o stopniowaniu trudności i odpowiedniej kolejności w terapii. Ćwiczenia zaczynają się od głoski w izolacji, przechodzą przez sylaby i pędzą aż do wyrazów, a później różnicowania. Dzięki temu z książki mogą korzystać nie tylko specjaliści, ale również rodzice, którzy chcą wesprzeć terapię swojego dziecka dodatkowymi ćwiczeniami. W książce wplecione są również ćwiczenia na spostrzegawczość, syntezę i analizę sylabową i wiele innych, które wzbogacają i urozmaicają terapię.Jeżeli coś bym dodała, to więcej ilustracji i więcej rzeczy do wycięcia oraz parę pomysłów, które byłyby inspiracją do tworzenia ćwiczeń dla dzieci. W pracy logopedy najtrudniejsze jest bowiem właśnie przeciwdziałanie monotonii a terapii i początkujący logopedzi mają z tym duży problem. 

Akademia wzorowej wymowy ma wszystko to, co dzieci lubią: rebusy, zagadki, wierszyki, labirynty i naklejki. Jestem pewna, że polubią ją nie tylko logopedzi, tacy jak ja, ale również dzieci i ich rodzice. Sama już dziś kupię pozostałe części Akademii Wzorowej Wymowy, bo naprawdę warto. 

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Skrzat!

  • Tytuł: Akademia wzorowej wymowy S
  • Autorki: Danuta Klimkiewicz, Elżbieta Siennicka-Szadkowska
  • Ilustracje: Aleksandra Kowal 
  • Wydawnictwo: Skrzat 
  • Liczba stron: 56
  • Ocena: 5+/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty