wtorek, 18 kwietnia 2017

"Fascynujące eksperymenty naukowe", czyli nauka na wesoło

Dzieci są teraz najmądrzejsze na świecie... Im są starsze, tym trudniej im zaimponować - wolą gry, tablety, bajki, bo dorośli, to nudziarze, a książki są głupie! Na szczęście są jeszcze książki, które potrafią to zmienić i nawet najbardziej oporne dziecko zachwycić światem... Nauki!


Do książki podchodziłam trochę sceptycznie... Jak to, od ośmiu lat i to w dodatku z rzeczy dostępnych w każdym domu?! Niemożliwe. A jednak możliwe! Autorzy wykorzystują butelki, rolki po papierze toaletowym, suszarkę, taśmę klejącą, piłeczkę ping-pongową, słoik, słomki, waciki, ocet, sól, plastelinę i wiele innych rzeczy, które faktycznie niemal każdy ma w domu! Niektóre z eksperymentów potrafią zadziwić nawet dorosłego - sama świetnie się bawiłam robiąc doświadczenia z moimi bratankami. Największe wrażenie zrobił na nich balon, który sam się nadmuchał (ocet z sodą oczyszczoną w butelce, a balon nałożony na szyjkę butelki).
 

 
O tym, że eksperymenty są ciekawe, proste do wykonania i zaskakujące już wiemy, więc warto powiedzieć więcej o samej książce. Wydanie jest solidne, kolorowe, pełne obrazków i przemyślane. Wszelkie informacje są uporządkowane w ramkach o opisującym je tytule, mówiącym o tym, co jest potrzebne do doświadczenia,na czym polega, jak je zrobić, urozmaicić itp.. Na każdej ze stron znajdziemy opis danego eksperymentu, naukowe wytłumaczenie dlaczego tak się dzieje i przykłady ilustrujące to samo zjawisko, ale stworzone w inny sposób bądź występujące w naturze. Dzięki temu, dzieci nawet nie wiedzą, kiedy się uczą fizyki i chemii! Robią wyrzutnię piłeczek ping-pongowych, a potem czytają o energii kinetycznej i natychmiast zapamiętują, bo przecież widziały to na własne oczy... Są przy tym dumne z siebie, że wiedzą rzeczy, których nie wie nikt w szkole. Moje dzieciaki bardzo mnie zaskoczyły, kiedy następnego dnia dokładnie opowiedziały całe doświadczenie, łącznie z przykładami! Chwalą się teraz każdemu, kto tylko chce ich słuchać i same wykonują nowe doświadczenia z książki. Gdyby dzieci nie rozumiały któregoś ze słów, zawsze mogą zajrzeć na koniec książki, gdzie znajduje się krótki słowniczek pojęć.
 
 

Książka Fascynujące eksperymenty naukowe jest dowodem na to, że nauka wcale nie musi być nudna, a dzieci kochają się rozwijać, tylko trzeba odpowiednio je zainteresować. Polecam dosłownie każdemu dziecku, bez względu na wiek. Nawet gimnazjaliści będą chętnie wykonywać niektóre doświadczenia! 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński!

  • Tytuł: Fascynujące eksperymenty naukowe
  • Autor: Thomas Canavan 
  • Wydawnictwo: Prószyński 
  • Rok wydania: 2017
  • Liczba stron: 128
  • Ocena: 6/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty