sobota, 8 kwietnia 2017

"Szumi Mi - brulion logopedyczny do ćwiczeń SZ praktyczny", Anna Jama-WachPoznajcie Mi - uroczą dziewczynkę, która w atrakcyjny sposób uczy poprawnej wymowy i świetnie się przy tym bawi! 
Widać, że w książkę włożono wiele pracy i robiono wszystko, by urozmaicić terapię logopedyczną. Ćwiczenia są różne, często wesołe i sprawiające dzieciom przyjemność. Grafika jest wyraźna i miła dla oka, przez co już samo przeglądanie książki sprawia sporą przyjemność. Na pierwszych stronach zaprezentowano, jak należy układać język i usta przy wymawianiu głoski [š] co jest dobrym przypomnieniem dla dziecka i pomoże rodzicom zrozumieć, jak ćwiczyć z dzieckiem.

Szumi Mi budzi kreatywność, rozwija motorykę małą i przede wszystkim pomaga w wywołaniu i utrwaleniu głoski [š], która jest jedną z trudniejszych do wymówienia. Książka jest bogata w różnorodne ćwiczenia (nie tylko artykulacyjne!) i wzbogacona szablonami, które dzieci mogą same wyciąć i trochę poćwiczyć zdolności manualne. Wycinanie, klejenie i składanie origami też są świetną okazją do ćwiczeń i nie powinniśmy w tym dzieci wyręczać - przecież maluchy uwielbiają być samodzielne!

Szumi Mi przyda się przede wszystkim w domu, jako sposób na łączenie terapii z zabawą. Rodzice często nie mają pomysłu, jak ćwiczyć z dziećmi tak, żeby ich nie zanudzać i nie zniechęcać. Tutaj mamy już gotowe do zrobienia pomoce: szkatułkę na materiały, matrioszki, kostki, pary,
ćwiczenia różnicowania głosek [s] i [š] i wiele innych. Mamy tu również grę opartą na onomatopejach (w tym przypadku dźwiękach wydawanych przez różne zwierzęta), która świetnie sprawdzi się dla najmłodszych.

Przyznam szczerze, że książka mnie bardzo zainspirowała. Trudno sobie czasem wyobrazić, jak bardzo kreatywny musi być logopeda, żeby zajęcia były dla dzieci atrakcyjne. Książka Anny Jamy-Wach świetnie pokazuje, że ćwiczenia logopedyczne nie muszą być nudne. Zamiast narzucać dziecku ćwiczenia artykulacyjne, dajemy mu kostkę do rzucania z różnymi minami, które trzeba powtórzyć. Zamiast powtarzać wyrazy, możemy pobawić się zagadkami, zagrać w pary lub domino logopedyczne... Przykłady się mnożą, ale istotne jest po prostu to, że Szumi Mi jest przepełniona kreatywnością i nie można się przy niej nudzić. Usprawniamy dzięki niej nie tylko poprawną artykulację głoski [š], ale również grafomotorykę, percepcję wzrokową, słuchową i przede wszystkim dobrze się bawimy.

Jestem bardzo zadowolona z tej książki i uważam, że spodoba się ona zarówno logopedom, jak i rodzicom, którzy chcą wspomóc terapię logopedyczną pracą w domu. Przy okazji polecam również darmową aplikację na telefon Szumi Mi - logopedia na wesoło. 

W tej samej serii ukazała się również książka ćwicząca artykulację głoski [ż].

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Skrzat!

  • Tytuł: Szumi Mi - brulion logopedyczny do ćwiczeń SZ praktyczny 
  • Autor: Anna Jama-Wach 
  • Seria: MiMowa
  • Wydawnictwo: Skrzat 
  • Rok wydania: 2014
  • Liczba stron: 64
  • Ocena: 6/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty