wtorek, 24 listopada 2015

"Opowiem Ci Mamo, skąd się bierze miód! - piękna i mądra książka dla dzieci - Katarzyna Bajerowicz


Pszczoły robią miód - to wie prawie każde dziecko! Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jaka to ciężka praca. Na szczęście książka Opowiem Ci Mamo skąd się bierze miód bardzo szczegółowo omawia całe pszczele życie!

Przyznam szczerze, że jestem miło zaskoczona tą pozycją. To moje pierwsze spotkanie z książką z serii Opowiem Ci Mamo i muszę przyznać, że bardzo udane.

Książkę pokochałam za wiele rzeczy - pierwszą z nich są piękne obrazki, które podobają się już dwuletnim dzieciom. Moja wychowanka chętnie przeglądała kolorowe strony i pytała "co to". Sama również z zainteresowaniem przyglądałam się szczegółom, gdyż obrazki są nie tylko szczegółowe i ciekawe, ale również zabawne (np. bliskie spotkanie ślimaka z mrówką, które widać na zaprezentowanym niżej obrazku).

Drugą zaletą są wyjątkowo grube (tekturowe) kartki i solidne wykonanie, dzięki czemu książka przetrwa naprawdę wiele i będzie dorastać razem z dzieckiem. Na każdym etapie rozwoju dostrzeże bowiem w książce coś innego! Najpierw to będą po prostu kolorowe obrazki i sympatyczne zwierzątka, później wierszyki (Marcina Brykczyńskiego) i zabawa plastyczna, a później szczegółowe i ciekawe informacje o pszczelim życiu... 

Ostatnim atutem, o którym chciałabym wspomnieć są właśnie informacje. Spodziewałam się, że odnajdę tutaj tylko parę najważniejszych wiadomości o pszczołach - gdzie mieszkają, co jedzą i po co robią miód. Autorzy książki stworzyli jednak pozycję nie tylko dla maluchów, bo o pszczołach dowiemy się dosłownie wszystkiego, co może nam przyjść na myśl... Wstyd się przyznać, ale wiele informacji było dla mnie nowością! W książce szczegółowo omówiono budowę kwiatu, opisano na czym polega zapylenie, w jaki sposób porozumiewają się pszczoły, jak się rozmnażają, jak są zbudowane, a nawet w jaki sposób są dokarmiane przez pszczelarzy. 

Podanie setek szczegółów i wiadomości na temat pszczół nie jest wcale trudne, jednak opisanie tego tak, aby bez problemu tekst zrozumiało dziecko jest już dużym wyzwaniem. Katarzyna Bajerowicz poradziła sobie z tym zadaniem wyjątkowo dobrze - w prosty i przystępny sposób opowiedziała o tak skomplikowanych sprawach jak chociażby proces powstawania miód, czy do czego służą pszczele czułki... Dodatkowo książka jest przepełniona ciekawostkami - dzięki nim dowiedziałam się, że pszczoły posiadają na skrzydłach haczyki, które łączą skrzydła, kiedy owad leci... Prawda, że niesamowite? Takich ciekawostek jest tutaj o wiele, wiele więcej, dzięki czemu książka jest nie tylko mądra i kształcąca, ale również ciekawa. 

Podziwiam Katarzynę Bajerowicz za umiejętność tak dokładnego i jednocześnie pięknego odzwierciedlenia natury.... Dziękuję również za humorystyczny aspekt książki (np. pszczele walizki czy poduszki). Za każdym razem, kiedy przeglądam tę książkę, dostrzegam coś innego - zabawnego, zaskakującego bądź po prostu pięknego!

Opowiem Ci Mamo, skąd się bierze miód jest idealną pozycją dla dzieci od drugiego roku życia do co najmniej ósmego. Dodatkowo książka rozwija spostrzegawczość, uczy myślenia przyczynowo - skutkowego i gwarantuje wspaniałą zabawę! Polecam z całego serca! :)


W serii "Opowiem Ci Mamo" ukazały się również takie pozycje, jak:
1. Opowiem Ci Mamo, co robią żaby
2. Opowiem Ci Mamo, co robią auta
3. Opowiem Ci Mamo, co robią mrówki
4. Opowiem Ci Mamo, co robią samoloty
5. Opowiem Ci Mamo, co robią pająki

Moja ocena, to 6/6 - oby było jak najwięcej tak mądrych, przemyślanych i pięknie wydanych książek dla dzieci!

  • Wydawnictwo - Nasza Księgarnia
  • Okładka - twarda 
  • Obrazki i tekst - Katarzyna Bajerowicz
  • Wierszyki - Marcin Brykczyński


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty