czwartek, 12 listopada 2015

"Szkolne wyzwania. Jak mądrze wspierać dziecko w dorastaniu? M. Gregorczuk, B. KołtyśNie da się ukryć, że życie dzieci jest niejednokrotnie bardziej skomplikowane niż dorosłych. Często mają wiele problemów, z których rodzice zupełnie nie zdają sobie sprawy! Co zatem zrobić, aby nie tylko zrozumieć swoje dziecko, ale również pomóc mu wyrosnąć na dojrzałego i mądrego człowieka? Odpowiedź na to pytanie odnajdziemy w Szkolnych wyzwaniach.Tytuł może być nieco mylący... Nie wszystko bowiem dotyczy bezpośrednio szkoły! Omówiono tutaj problem dysleksji, dyskalkulii, anoreksji, bulimii, ale opisano również problemy, które są znacznie mniej widoczne... Przeczytamy tutaj między innymi o uzależnieniach (także behawioralnych), wpływie grupy rówieśniczej, panujących modach, motywacji, zainteresowaniach, konfliktach i wielu innych istotnych sprawach, które mają wpływ na dzieci.


Cieszę się, że poruszono tutaj temat przemocy w szkole. Autorki wiele uwagi poświęcają nękaniu - w internecie, poprzez smsy, czy nawet przez rówieśników w klasie. Każdy z nas wie, że dzieci bywają okrutne, a dzisiejszy świat napędza przemoc – zwłaszcza tę wirtualną. Warto zatem wiedzieć, jak z nią walczyć!


Ku mojej radości autorki wiele mówią o metodach skutecznego uczenia się, takich jak mnemotechniki, a przy tym omawia czynniki wpływające na ów proces. Rodzic zatem dowie się między innymi tego, jak należy zorganizować dziecku przestrzeń do nauki i jak często powinno robić przerwy.

Muszę również przyznać, że książka jest bardzo przejrzysta. Każdy rozdział posiada podsumowanie, a najistotniejsze informacje są umieszczone w ramkach. Rodzic nie musi zatem czytać wszystkiego – wystarczy, że na podstawie nagłówków i spisu treści stwierdzi, co jest dla niego najistotniejsze w danym momencie i odnajdzie te fragmenty w książce. Poza tym książka czyta się praktycznie sama – nie posiada skomplikowanego słownictwa, a autorki podają wiele ciekawych przykładów.


Szkolne wyzwania. Jak mądrze wspierać dziecko w dorastaniu? Polecam nie tylko rodzicom dzieci, które dopiero idą do szkoły. Taki rodzic będzie potrafił przewidzieć, jakie problemy i wyzwania będzie mieć przed sobą jego pociecha i jak zmniejszyć stres związany z adaptacją szkolną. Ci rodzice, których dzieci już chodzą do szkoły mogą nagle zrozumieć, dlaczego dziecko zachowuje się w taki, a nie inny sposób… Ta książka jest naprawdę wspaniałą pozycją, która uświadamia, jak trudne jest życie w szkole i jak wiele emocji tłoczy się w dziecięcych głowach.


Dorośli często nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele zmartwień może mieć dziecko. Zadaniem rodzica jest zatem nieustanne wsparcie i pomoc w przezwyciężaniu trudności. Tę książkę polecam dosłownie każdemu, gdyż Szkolne wyzwania są swoistym kompendium wiedzy o dziecięcych emocjach oraz problemach – nie tylko tych szkolnych. Dzięki tej  pozycji rodzic (ale również pedagog, zwłaszcza pracujący w szkole), lepiej zrozumie dziecko i pomoże mu przejść przez trudny okres dorastania bez większych komplikacji.


·         Autor: Monika Gregorczuk, Barbara Kołtyś
·         Tytuł Oryginału: Szkolne wyzwania. Jak mądrze wspierać swoje dziecko w dorastaniu?
·         Gatunek: poradnik dla rodziców i pedagogów
·         Język Oryginału: Polski
·         Liczba Stron: 312
·         Rok Wydania: 2015
·         Numer Wydania: I
·         ISBN: 978-83-7788-536-9
·         Wydawca: Wydawnictwo Samo Sedno
·         Ocena:  6/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty